time for jazz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

България!!!

3 posters

Go down

България!!! Empty България!!!

Писане by Admin Пет Юли 04, 2008 5:08 pm

България!!! Bg_log10
Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 192
Join date : 02.07.2008

https://jazz.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Admin Нед Юли 20, 2008 7:42 pm

Джазът дава начало на екологична инициатива
19 юли 2008, 12:58
На 2190 м надморска височина тази вечер ще звучи чист джаз. Пловдивският биг бенд с Пепи Салчев и Антоний Дончев ще свирят без озвучаване и осветление пред отбрана публика в заключителния концерт на етно-джаз фестивала „Джулай Джаз”- Смолян 2008.
Преди много години в местността под връх Перелик е имало база на военните. Тежките машини, използвани тогава, са наранили трайно планинския ландшафт, образувайки дълбоки траншеи. Една благородна инициатива за възстановяване на планината е на път да се случи. Таза вечер в местността "Карлък", под връх Перелик, ще се лее екологичен джаз на фона на свещи и факли, а бали слама ще защитават публиката от планинския вятър. Това е обаче само част от цялостната идея. След концерта балите със слама ще бъдат използвани за възстановяване на разрушената преди време природа. Със сламата ще бъдат засипани големите ями и бразди, направени от безразборната намеса на човека. Върху нея ще бъде положена хумустна смес и ще бъдат посяти семена, за да бъде възстановена част от естествената флора. Инициаторите от Спортно- туристически център „Перелик” заявяват намерението си в продължение на няколко години да повтарят това действие до пълното възстановяване на планинския ландшафт и флора в тази прекрасна част на Родопите. Преди години, когато за първи път хората са засвирили джаз, едвали им е идвало на ум, че музикалните инструменти, с които изпълняват тази музика ще се нуждаят от ел. енергия. Затова довечера няма да има озвучаване, а звуците ще се леят благодарение на естествената акустика. Осветлението ще бъде от много на брой фенери и свещи. Наоколо ще бъдат запалени големи огньове, чиято светлина и топлина допълнително ще допринесат за конфорта на публиката. Сцената също е изградена от естествени материали - камък и дърво. Всъщност заключителният концерт на тазгодишното издание на етно-джаз фестивала „July Jazz” в Смолян ще бъде първото еко-джаз събитие в България. Организаторите на фестивала подкрепят това благородно начинание и имат идеята всички заключителни концерти на следващите издания да се провеждат на това място. /БЛИЦ
Admin
Admin
Admin

Брой мнения : 192
Join date : 02.07.2008

https://jazz.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Bobby McFerrin - Concert Solo

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 7:17 pm

Боби McFerrin. Човекът оркестър. Басовия глас, който може така да се модулира, че да взима сопрановите височини.
Тук, някои ще кажат:...."но високите места, той ги прави с фалцети"....., или както го правят пеещите тиролски "ОЙ ЛА РИ ПИта"........
Човекът още с появата си в парчето "Дон`т уори be happy", подсказа за почерк на голямият музикант!!!!
Имам на запис(видео концерти, а също и аудио!) негови изпълнения с големият френски пианист Жак Лусие(Jaques Loussier), кадето двамата музицират по произведения на Й.С.Бах.Известен е вкусът на Жак Лусие към класиката от там и съставът(квартет)преди години- "PLAY BACH"
А сътрудничеството на двамата големи музиканти е с невероятни резултати в невероятните изпълнения на Боби и Жак при сериозната музика на Бах.
Само да доуточня, че Жак Лусие има замайващи аранжименти на БАХови произведения при които суингът като елемент и джазовият аранжимент звучи направо вълшебно!
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 7:21 pm

Боби Мс Ферин, тази вечер с концерт в НДК.
Радвам се заради тези, които ще имат възможност да се насладят на концерта шоу довечера :112:
Невероятна възможност за среща с невероятен музикант!
Бих се радвал на всеки, който е посетил концерта на Боби и сподели тук впечатленията си :114:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 7:25 pm

Пустият му Боб :shock:
В който и джоб да бърка, все неща никаде не срещани изважда :112:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Spontanious inventions-Bobby McFerrin

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 7:34 pm

Уверете се сами в мащабите на импровизационните му възможности!Практически, се оказва Боби е неизчерпаем.
Каква е била Божията щедрост, да изсипе толкова гении на едно място и до сега си остава загадка. :115:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Bach Improvisation, Bobby McFerrin

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 8:00 pm

И като последно, мога да предложа на зплеснатите фенове по изкуството на Боби Мс Ферин и Плей Бах-Жак Лусие (отделно и съвместно), над три гигабайта музика.Включително европейски концерти-Париж и Берлин.
УСЛОВИЕТО Е ДА ИМАТ ДОБЪР ИНТЕРНЕТ(говорим за СКАЙПа)И ПО РЯДКО да си гасят компютрите, когато започна да им изпращам селекционирани файлове с музика(класическа музика в джазов аранжимент и ритмика-вкл суингирана) и да имат достатъчно място в харда, докато я свалят на СD
.Ето как импровизира Боб върху някои Бахови инвенции*
https://www.youtube.com/results?search=related&search_query=Bobby%20McFerrin%20Ken%20Foo%20Vocal%20Voice%20Sing%20Love%20Art%20Music%20Bach%20Improvise&v=duZhnbjris8
See all 40 videos



*Инвенция - полифонична имитационна форма с преобладаващо еднородно движение, характерна изключително за творчеството на Йохан Себастиан Бах
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Jacques Loussier Trio - Play Bach and More

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 8:07 pm

Надявам се и на други да допадне музиката, която слушам като хипнотизиран!
Познавачите вероятно ще открият плавния преход от Бах, към испанската ритмика и незабелязаното връщане към темата Бах! :112:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 8:14 pm

Ето така пък, изглежда джазираната музика писана от Георг Фридрих Хендел! Некой да има възражение срещу едно такова звучене на Хендел? :115:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 8:17 pm

Ето ги - триото Плей Бах и солист Боб Мс Ферин
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пон Юли 21, 2008 10:31 pm

Harvey написа:Ето така пък, изглежда джазираната музика писана от Георг Фридрих Хендел! Некой да има възражение срещу едно такова звучене на Хендел? :115:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Нед Авг 17, 2008 5:40 pm

Камелия Тодорова:
Пеенето е като спорта, почивките може да са пагубни
Българинът не обича да прави диалог, твърди известната джаз дама

от Милена Бойкова-Терзийска


Камелия Тодорова Фото

Камелия на джаз феста в Банско, с любимите си слънчеви очила. Фото: Милена Бойкова

Изпълненията на Камелия са стилни и чакани от публиката. Фото: Милена Бойкова

Сините очи и брилятният глас на Камелия Тодорова са маркерите на визитната й картичка. Певицата е родена на 21 януари. Завършва Техникум по вътрешна архитектура, но съдбата я тласка към музиката. Учи в Консерваторията, печели награди от джаз форуми, “Златният орфей”. Нейни са хитовете “Не ме гледай така, момче” и “Прошепнати мечти”. Снима се в знакови филми като “Прилив на нежност”, “Бон шанс, инспекторе” и “Търновската царица”. През 1983 г. се омъжва за вече покойния музикален продуцент Майкъл Кунстман (основател на “Вирджиния рекърдс”) и напуска България. В Западна Германия издава два успешни сингъла - Bursting at the Seams/85 и Chain of Fools/86, като продуцент на първия е Роджър Тейлър от “Куин”, а Фил Колинс я нарича перспективна звезда в радиопредаване на Би Би Си. През 1990 г. Камелия се връща в България с двете си дъщери близначки с библейски имена Мириам и Рейчъл. Мириам е в мениджърския екип на “Роял Албърт Хол” в Лондон, а Рейчъл ще представи първия си албум есента. Въпреки че вече има доста албуми зад гърба си, Камелия твърди, че не ги продава в магазините заради пиратството и тегленето от интернет. “Освен да си продавам песните в интернет”, казва тя. Джаз дамата, която се е познавала с Фреди Меркюри и е впечатлила Робърт де Ниро на филмов фест в Москва, участва и в тв предаването “Пей с мен”. На 9 август направи стилен концерт на 11-я джаз фест в Банско в компанията на Антоний Дончев, Георги Дончев и Митко Семов. Под високите върхове на Пирин, в Банско, говорихме с певицата за музиката, живота й тук и сега, родната действителност и световните звезди.България!!! 20080814_0033_d
=====================================
Интервю на Милена Бойкова-Терзийска


- Джазът е музика на диалога. С кои музиканти диалогът за вас е бил най-интересен? С Антоний Дончев отдавна не се бяхте събирали?
- Работила съм с много музиканти и с всеки диалогът е бил интересен. Всички те са оставили отпечатък у мен и обратното. Като се почне с първия пианист Марио Станчев, Румен Тосков, Пармака, после с Живко Петров, Ангел Заберски - син... С Антоний Дончев от близо 20 години не бях работила и сега се събрахме в Банско. Обичам да интерпретирам различно нещата в зависимост от емоциите си и да ги правя по-модерни. Но въпреки това съм по-сериозна, отколкото в “Пей с мен”.
- Промени ли ви “Пей с мен” и как?
- За мен бе предизвикателство да представям различни стилове и мисля, че се справих. Но форматът претърпя промени и създаде некомфортна обстановка за изпълнителите.
- Кога отношенията бяха най-трудни за вас?
- Нямах проблеми. Имах добър партньор в “Пей с мен”. Артист, навлезнал веднъж в медийното пространство, каквато е телевизията например, трябва много прецизно да мисли за следващия си ход – да не изпуска нишата.
- Това ли е най-важният съвет за един млад изпълнител?
- Най-важният е, че когато правиш музикални експерименти, трябва да се стремиш да запазиш самоличността и стила си.
- Да следваш пътя?
- Да, да следваш пътя, защото изпуснеш ли нишката, после трудно се връщаш.
- Имате ли нов проект или дует с някого?
- Подготвям и джаз, и поп парчета. Догодина ще издам един двоен албум The Best. Сега подбирам собствен оркестър, за есента.
- Оставихте интересни роли в българското кино. Дори ви наричат “търновската царица”. Сега бихте ли се включили в нов филм?
- Не мога да имам аз амбицията, би трябвало тя да се поеме от сценаристи или режисьори - да ме видят в роля.
- А вие в каква роля се виждате?
- Не знам. Мога да се видя и в драматична, и в комедийна. Въпросът е, че те не ме виждат.
- Дълго време живяхте в Германия и в Англия. Сега бихте ли се върнали там?
- Мисля, че на всеки артист му е нужно да отделя поне малко време да прекарва в странство и да се обогати. Догодина пак ще запътувам за по-дълго време. Сигурно ще замина в Европа или Америка. Но пак ще е съчетано с работа. Там, където имам работа, се чувствам най-добре, както и у дома. Трябва да имам ангажименти. Не мога да живея без работа - работохолик съм.
- Как минава един ваш ден?
- Започва много рано. Ходя на фитнес. После идват телефони, уговорки, срещи, уроци. Аз и преподавам, и взимам уроци. Човек трябва да си прави проверки, а невинаги може да се чуе сам. Поддържането на един глас иска дисциплина и работа. Няма разлика между пеенето и спорта. Понякога почивките може да са пагубни.
- Как най-добре релаксирате?
- На хотел. Да не се занимавам с домакинство. Моето готвене и чистене са малко маниакални. Но ги обичам. На хотел – там мога да си почина и да помисля само за себе си, да се откъсна от телефони и контакти.
- Какво четете сега?
- Биографии. Чета последната книга за Мадона.
- Скоро правиха конкурс за двойнички на Мадона у нас.
- Да, изглеждаха доста смешно. Тези момичета не знаят какво е преживяла тази жена. Не могат да усетят. Още няма такъв тип “Бронкс”, какъвто има в Америка. Нямаме един квартал на София, който да прилича на предградията на Ню Йорк например. Те не знаят какво е артист с уличен живот, самоук и тръгнал от нищото. Не могат да разберат психологията на артиста от Запада. Те минават през много по-тежък път от нашия, а са по-големи оптимисти. Гледат позитивно, усмихват се, независимо че нямат един долар в джоба си.
- Защо е тази голяма разлика между техния позитивизъм и нашия негативизъм? Народопсихилогия?
- Да. Музиката е диалог (така започнахме разговора), а българинът не обича да прави диалог. Не обича да общува и групово да прави нещо. Всички искат да водят, а лидери няма. Сега трябва да се смени правителство, ама кой ще застане? Няма екипи, лидери. Единството е чуждо на българина. Песента на дъщеря ми “В едно” е призив за единство и оптимизъм , за сплотеност и съпричастие в добро и зло, но... всичко това е далеч от българската психология.
- Кое ви дразни?
- Национализмът като движение в България е крайно агресивен и хитлеристки. Не ни е нужно това. За съжаление, всички останали партии и движения са слаби – като позиция и лидери. Хората нямат идея. Може би трябва да ни направят европейска колония. Българинът не може да разбере, че законите в Европа са градени с векове. Като сме на хорото, трябва да се научим да го играем.
- Имаше доста български артисти, които се включиха в политиката. Мнението ви?
- Артистът не е роден да бъде политик. Роналд Рейгън е изключение. Нито един от артистите в България не е направил кариера като политик. Политикът трябва да има ясна икономическа, менажерска и маркетинговата мисъл. Да менажираш компания е едно, но цял народ... Независимо че има у нас сега много ПР агенции, пак нивото е потресаващо.
- Как се създава музикална звезда? ПР, талант, характер...?
- Комбинация от всичко. Но в днешно време е трудно - няма схема и музикален бизнес. Той се развива хаотично. Докато не дойдат западноевропейските закони, няма нормален начин. “Звезди” правят само медиите. Всъщност в България въобще няма зведзи. Има бедни и богати (които са във вестниците). На запад има средна класа и там звездите правят добри пари, защото има бизнес. У нас не “звездите” са направили пари, а бизнесмените зад гърбовете им.
- Как бихте описали характера си?
- Проблемът ми е, че съм прекалено добър човек. Но пък съм инат. Гледам да балансирам. Лошото е, че моята професия е опорочена – има завист, негативни настроения. Човек трябва да има защитни реакции и силен характер, за да запази самочувствието си.
- Щастлив човек ли е Камелия? Какво е щастието за вас?
- Относително и моментно. Човек трябва да се радва на миговете, които не се повтарят. Щастлива съм на сцената, когато работя. То е част и от личния ми живот. Затова ми е трудно да го разделям с друг – в повечето случаи съм неразбрана. Мъжете не обичат да делят половинките си с амбициозните им пориви и професионалната отдаденост и, ако се случи, то това е рядкост.
- Има ли сега някой до вас?
- И да, и не.
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty само да допълня

Писане by marapepelia6ka Чет Авг 21, 2008 12:01 pm

Ведно с Камелия Тодорова


Новата песен на примата на българския джаз Камелия Тодорова излезе в два варианта – на български и на английски език. За първи път тя представи “As One” на концерта си през март, който бе заснет и предстои да излезе на DVD. Написана от дъщеря й Рейчъл Роу, песента е посветена на присъединяването на България към Европейския съюз.

Няколко месеца по-късно Камелия Тодорова направи нов аранжимент на музиката заедно с Ясен Велчев и записа песента и на български език. В този формат излиза и сингълът.

Българският текст е написан поотделно от Рейчъл Роу, Камелия Тодорова и Росен Димитров, а след това обединен в песента, която от 26 ноември звучи ексклузивно в ефира на Джаз ФМ радио. Беквокалите са на триото „Кемлетс” и Ясен Зердев, а музикантите са: Ясен Велчев – клавишни, Венко Поромански – ударни, Ивайло Звездомиров – бас китара; специален гост китари е Миро Иванов.

„Ако искаш мен, ако дишаш с мен, ако чувстваш мен – просто чуй ме”. С тези думи Камелия Тодорова представи новата си песен за слушателите на Джаз ФМ радио.

marapepelia6ka

Брой мнения : 36
Join date : 04.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Чет Авг 21, 2008 8:07 pm

В годините, когато Кеми Тодороff беше емигрантка като певица в жанра №1 беше Илдъз Ибрахимова-покръстена като Сузана Ерова. Та на един от есенно зимните джаз фестивали, които се провеждаха само в София, Илдъзката се изцепи на джем сешъна след закриването фестивала, че от нея по добра джаз певица, в България е нямало.........
Предизвика фурор от сприхнали и тихи смехове. Още повече, че тогава Людмата Георгиев, пък и вече покойният Вили казасян, са свирили и с Леа Иванова и С лиана Антонова и с Камелия, и със Светла Гостева, все гласове превъзхождащи в пъти Белгъз ибахимова България!!! 855623
Така е винаги, когато мерило за скромността ти служи нечии желани, но непостигнати от теб успехи в дадена област.
Тя непрекъснато се самоизтъкваше като най добрата скат певица.....едва ли не българската Елла Ф. :143:
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пет Сеп 05, 2008 7:42 pm

Макар че е далеч от свиренето на ДЖАЗ, испанската вокално инструментална група "ДЖИПСИ КИНГs" и една изключително стилна формация в традициите на испанските ритми и тоналности.
Довели изпълнителските си качества до съвършенство, Дж.Кинг, още с появата си в ранните 80те на музикалните подиуми, са непрекъснат обект на интереси.
Вокалните им изяви, са с привкус на испанското фламенко, а парчетата, които изпълняват, са завладяващи с темперамента и мелодиката си.
Тази вечер в НДК, "Джипси Кингs", имат концерт.
Да пожелаем любителите на горещите испански ритми приятно забавление с шоуто на Дж.К.


И една едно добавяне. Съставът на групата е с Испанско цигански произход. За любителите на паралели, нека да съпоставят изпълнението на тази група, с която и да е нашенска -циганска формация и отсъствието на сладникаво ревливите текстове ЧАЛГисани от неизбежната ни географска близост с ориента! 8)


Последната промяна е направена от Harvey на Пет Сеп 05, 2008 7:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пет Сеп 05, 2008 7:47 pm

А в това изпълнение на италиянският шлагер от 50те на м.в."VOLARE", "Дж.Кs", налагат своят стил на интепретация- Gipsy Kings - Volare
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Harvey Пет Сеп 05, 2008 7:52 pm

Ето какво правят ДЖ.Кs с "Hotel California"
Harvey
Harvey

Брой мнения : 572
Join date : 03.07.2008

Върнете се в началото Go down

България!!! Empty Re: България!!!

Писане by Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите